Pole art – sritis, kurioje gali atskleisti save. Varžybos ir ką reikėtų žinoti apie jas.

Pole dance – šokio ir akrobatikos ant vertikalaus stulpo derinys. Yra nemažai šio užsiėmimo atšakų. Viena iš jų – Pole Art, kuri ypatingai mylima mūsų Viperos studijoje. Pastaruoju metu ji itin išpopuliarėjusi, ja užsiiminėja vis daugiau menišką sielą turinčių Pole dance entuziastų. Pole Art nėra tik šokis ar akrobatiniai elementai, tai – menas, atlikėjo saviraiška, tai istorija, išraiška jausmų ir išgyvenimų. Šokėjas žiūrovams transliuoja savo mintį su kruopščiai pasirinktais judesiais, muzika ir kostiumu.

Įvairių pasiruošimo lygių (nuo mėgėjų iki profesionalų) Pole dance varžybos organizuojamos visame pasaulyje.

Kaip ir kiekvienos aukščiausiu lygiu organizuojamos varžybos, taip ir Pole dance varžybos turi aiškų ir griežtai apibrėžtą reglamentą, kuriame iki smulkmenų nurodyta kaip sportininkas turi elgtis ir atrodyti siekiant būti įvertintas šioje sporto šakoje. Pagrindinis ir plačiausiai naudojamas reglamentas, kurio rekomendacijomis remiasi organizatoriai – International Pole Sports Federation (IPSF) Code of Points 2017, tačiau priklausomai nuo varžybų lygio ir organizatorių, taisyklės kiekvienose varžybose gali šiek tiek skirtis.

 

Kategorijos

Dalyviai varžosi skirtingose kategorijose, kurios skirstomos įvairiai. Dažniausiai varžybose sutinkamas skirstymas:

  • vaikai (Kids) – dalyvių amžius 8–12 metų;
  • jaunuoliai (Junior) – dalyvių amžius 12–17 metų;
  • mėgėjai (Amateur) – 18 ir daugiau metų amžiaus, dalyvis negali būti Pole dance instruktorius, nebuvo užėmęs prizinės vietos Amateur, Semi-pro arba Professional kategorijose;
  • pusiau profesionalas (Semi-pro) – 18 ir daugiau metų amžiaus, Pole dance profesionaliai užsiiminėja ne ilgiau nei 2 metus arba Pole dance užsiiminėja 2–5 metus, dalyvis dalyvavo Pole dance varžybose Semi-pro kategorijoje arba užėmė prizinę vietą Amateur kategorijoje;
  • profesionalai (Professional) – 18 ir daugiau metų amžiaus, ne mažiau kaip 2 metų Pole dance instruktoriaus stažas arba Pole dance užsiiminėja ne mažiau kaip 5 metus, dalyvavo arba užėmė prizinę vietą nacionalinėse arba tarptautinėse Pole dance varžybose Professional / Elite / Star kategorijose;
  • elitiniai (Elite), kartais vadinama žvaigždžių (Star) kategorija – 18 ir daugiau metų amžiaus, dalyvis jau dalyvavo Semi-pro, Professional arba Elite kategorijose ir užėmė prizinę vietą, Pole dance profesionaliai užsiiminėja ne mažiau kaip 5 metus.

Taip pat kategorijose atsispindi ir lytis (moterų ir vyrų kategorija) arba dalyvių skaičius pasirodymo metu (Solo ar Duetas).

 

Dalyvių atranka

Norint patekti į varžybas paprastai pirmas etapas yra dalyvių šokio video peržiūra, vertinant pagal tai, į kurią kategoriją kandidatuojama. Video turi būti atsiųstas ne vėliau konkrečiose varžybose nurodyto termino. Video turi būti nemontuotas iš skirtingų vaizdo įrašų, turi būti vientisas ir nepertraukiamas. Paprastai atrankinis video turi neviršyti 2:30 min., tačiau tai gali varijuoti priklausomai nuo varžybų organizatorių.

Iki varžybų taisyklėse nurodyto termino, sudaryta komisija (kuri paprastai susideda iš trijų komisijos narių)  vertina atsiųstus video įrašus ir nustatytą dieną skelbia atrinktuosius finalistus, kurie savo pasirodymą varžybose atliks gyvai.

 

Apdovanojimai

Kiekvienoje iš kategorijų apdovanojami trys geriausiai pasirodę dalyviai. Jiems įteikiami medaliai, diplomai ir organizatorių bei rėmėjų įsteigti prizai.

 

Scena ir stulpai

Varžybose stovi du stulpai: vienas statinis (nesisukantis) ir vienas dinaminis (besisukantis, dar vadinamas Spin‘u), 42-45 mm diametro, 4 m aukščio ir 3 m atstumu vienas nuo kito. Žiūrint iš dalyvio pusės, paprastai dinaminis stulpas stovės iš kairės pusės. Pasirodant duetams galima rinktis arba abu statinius, arba abu dinaminius stulpus.

 

Dalyviai

Konkurso dieną dalyviai jau turi būti pilnamečiai (išskyrus Kids ir Junior kategorijas), turėti asmeninį draudimą nuo traumų, būti susipažinę su varžybų taisyklėmis ir turėti galiojantį, tapatybę įrodantį dokumentą. Konkurso dieną griežtai draudžiama vartoti alkoholį arba narkotines medžiagas.

 

Balai

Kaip ir kiekviename sporte, Pole dance varžybose renkant nugalėtojus tikrai neapsiribojama „patinka“ ar „nepatinka“. Pasitelkiama griežta vertinimo sistema, t.y. Solo šokėjo Art kategorijoje maksimalus galimas balų skaičius – 100. Balai skiriami už:

Pasirodymo artistiškumas (iš viso galima surinkti 50 balų):

  • Choreografijos originalumas – 10
  • Meninė išraiška – 15
  • Muzikinė interpretacija – 10
  • Choreografija ne prie stulpo (dalis šokio atliekama ant grindų) – 5
  • Kostiumas, šukuosena ir makiažas – 10

Pasirodymo techniškumas (iš viso galima surinkti 50 balų):

  • Įėjimo / išėjimo į figūras sudėtingumas – 10
  • Dinamika ir jėga – 10
  • Choreografijos sudėtingumas – 10
  • Grakštumas – 10
  • Atliktų elementų suderinamumas su muzika – 10

 

Kaip ir visose sportinės varžybose, egzistuoja ir baudų galimybė (iš viso už baudas galima surinkti  -20 balų), o jos skiriamos už:

  • Nukritimas – 5
  • Nuslydimas – 5
  • Kostiumo netinkamumas – 5
  • Delnų valymas į aprangą – 5

 

Muzika

Pasirodymas negali viršyti nustatyto laiko: ne ilgiau 3 min. 30 s. Solo pasirodymams ir 4 min. Duetų pasirodymams, jei taip nurodyta konkrečiose taisyklėse. Paprastai kuo aukštesnė kategorija – tuo ilgesnė leidžiama muzikos trukmė. Muzika su vulgariu, neetišku, rasistiniu turiniu yra draudžiama. Nerekomenduojama to paties muzikos kūrinio naudoti keliems skirtingiems pasirodymams. Pirmesnis muziką konkursui pateikęs dalyvis pasilieka teisę naudoti pasirinktą kūrinį pasirodymui.

 

Kostiumas

Sceninio kostiumo organizatoriams pateikti iš anksto nereikia. Jį renkantis reikia atkreipti dėmesį, kad draudžiama pasirodyti apnuoginus viršutinę kūno dalį (t.y. be liemenėlės), dėvint erotinį apatinį trikotažą, dėvint kostiumą, kuris nepridengia imtymių vietų. Paprastai avalynė Pole Art kategorijoje neleidžiama, tačiau jei avalynę visgi leidžia (tai dažniausiai taiko tokioms kategorijoms kaip Pole Exotic) nurodoma leistina avalynė: baleto bateliai, sportiniai batai, šokių bateliai, aukštakulniai. Avalynė neturi kelti pavojaus auditorijai / komisijos nariams / kitiems dalyviams. Leidžiami aksesuarai: pirštinės, kelių ir alkūnių apsauga. Visi aksesuarai, kurie bus naudojami choreografijoje turi būti pristatyti organizatoriams ir jų paruošimas bei pašalinimas po pasirodymo neturi trukti ilgiau kaip 3 min. Tatuiruotės ir makiažas yra leidžiami, tačiau tai turi neužteršti / ištepti scenos, stulpų ar kitų dalyvių. Naudojami aksesuarai neturi trukdyti pasirodymo. Magnezija (skysta kreida) – kremas, skirtas geresniam sukibimui esant delnų prakaitavimui, gali būti naudojamas tik ant dalyvio kūno. Balzamai, kūno kremai ir kiti preparatai yra draudžiami.

 

Diskvalifikacija

Dalyvis gali būti pašalintas iš konkurso dėl organizatorių nustatytų taisyklių nepaisymo.

 

Parašykite komentarą