Slydimas, gausiai prakaituojantys delnai, lipšnus kūnas – tokia ta Pole Dancer‘ių vasara
Vasara, kad ir kokia nuostabi bebūtų, ji Pole Dance mylėtojams kelia ir papildomų iššūkių: aukšta oro temperatūra sukuria puikias sąlygas gausesniam prakaito išsiskyrimui ir todėl slydimas nuo stulpo yra kur kas labiau tikėtinas nei šaltuoju metų laiku. Kita vertus, sausai odai tokios natūralios sąlygos yra lyg dovana, kai kūnas limpa prie stulpo be didesnių pastangų.
Gausiai prakaituojantys delnai – klasikų klasika. Yra žmonių, kurie nesusiduria su šia prakaituojančių delnų problema, tad nuoširdžiai sveikiname, jei tai Jūs! Vis dėlto dauguma tokios laimės neturi. Vieniems užtenka kartą pasitepti prieš treniruotę delnus sausinančia priemone ir gerai nusivalyti stulpą, kitiems reikia nuolat ir stulpą valyti, ir rankas tepti. O yra ir tokių, kuriems ir to negana: delnai vis tiek gausiai prakaituoja (ir pėdos, kaip ir visas kūnas), todėl nepavyksta atlikti pilnų kombinacijų ar apskritai ilgiau išsilaikyti ant stulpo nei jėgos leistų. Slydimas tikrai erzina kiekvieną, ilgainiui tai gali sukelti nepasitikėjimo savo jėgomis jausmą.
Kodėl slystame?
Tiesa yra ta, kad delnai pirmiausia prakaituoja, kai mes patiriame stresą. Puikiai žinome tą jausmą, kai reikia sakyti kalbą (nesvarbu, ar tai būtų vestuvės, ar konferencija, ar baigiamoji kalba universitete), o, žiūrėk, dar prieš pradedant delnai jau šlaput šlaputėliai. Kylant stresui, nerimui ar jauduliui, kūnas, be abejo, reaguoja: spartėja širdies ritmas, išsiskiria adrenalinas ir kortizolis, o drauge su jais – ir prakaitas. Tai svarbu pažymėti kalbant apie šią sporto šaką, ypač pradedantiems, nes kiekvienas naujas judesys, kiekvienas baimę keliantis elementas, yra neįprasta veikla, kuri kelia skirtingą streso lygį. Nuolat kartodami tuos pačius elementus mes priprantame ir po tam tikro laiko tai nebekelia streso.
Žinoma, yra ir kitų priežasčių, kodėl slystame, pavyzdžiui, bendras jėgų trūkumas, stulpo kokybė (švarus / nešvarus, šiltas / šaltas, metalo tipas), kūno odos būklė (sausa / drėgna / gausiai prakaituojanti). Tad toliau ir kalbame apie tai, kas mums galėtų pagelbėti, kad treniruotės būtų kuo efektyvesnės.
Prasmingiausias visų laikų patarimas – reguliariai treniruotis
Taip, taip, visiškai nedvejodami Pole Dance asai galėtų sušukti, kad pagrindinis būdas kuo ilgiau išsilaikyti ant stulpo – nuosekliai ir kantriai treniruotis. Žmogaus kūnas turi ypatingai naudingą savybę – gebėjimą prisitaikyti: prisitaikoma prie aukštos oro temperatūros, prie reguliarios mankštos, prie neįprastų triukų. Reguliarus sportas padeda kūnui palaikyti stabilią kūno temperatūrą, galiausiai, mes sustiprėjame ir pasitikėjimas išauga dukart (Win Win). Stiprinti delnų sukibimą su stulpu galima didinant plaštakų suspaudimo jėgą, tai gerinti galima atliekant papildomus pratimus, galima naudoti ir specialius treniruoklius (tinkamas ir teniso kamuoliukas). Taip pat esame užsiminę apie jogos elementų naudą: jų dėka galime ne tik stiprinti kūną, bet ir išmokti valdyti emocijas.
Jeigu visiškai nepavyksta išsilaikyti ant stulpo, tai nereiškia, kad treniruotė negali būti produktyvi: galima padirbėti su jėgos stiprinimo pratimais ant grindų, taip pat yra nemažai triukų, kurie atliekami ant žemės (pavyzdžiui, stovėsenos ant rankų grupės elementai, kūlversčiai, tikslūs perėjimai).
Kasdieninė odos priežiūra
Jeigu anksčiau kalbėjome pakankamai atsargiai, tai vasaros laikotarpiu galėtume ir pakeisti toną, teigti gana kategoriškai – odą maitinančias priemones (kūno sviestą, aliejus, losjonus ir t. t.) pamiršti bent 24 h prieš treniruotę. Vasaros laikotarpiu net ir pati sausiausia oda tampa gerokai lipšnesnė, į tai vertėtų atkreipti dėmesį.
Vasaros metu taip pat labai svarbu reguliariai valyti rankas ir stulpą: stulpas ilgainiui pasidengia nemaloniu sluoksniu prakaito ir purvo, gal ir nemaloniai skamba, bet tai yra terpė veistis bakterijoms. Iš kitos pusės, pernelyg nusiblizginti stulpo taip pat nereikėtų: padengtas spiritu, blizgus it naujas metalas tai taip pat ne pats tinkamiausias sukibimui. Jeigu jaučiate, kad slystate, neatleiskite plaštakos, leiskite sau ramiai slysti: tokiu būdu jūsų sukibimas bus išlaikytas kur kas ilgiau ir ilgalaikėje perspektyvoje tai bus naudinga praktika (nerekomenduojama to daryti atliekant triukus aukštyn galva, geriausia – įvairūs sukiniai).
Specializuotos priemonės sportui
Visi, kurie lanko Pole treniruotes, žino apie specialiai šiam sportui sukurtas priemones, kurių dėka gerinimas sukibimas su stulpu. Bene dažniausias pasirinkimas yra priemonė, kurios pagalba sausinami delnai. Šių priemonių yra sukurta tikrai nemažai (Dry Hands, Girlie Grip, Tight Grip, Mighty grip ir t. t.) ir turbūt kiekviena šokių studija jas renkasi skirtingai (interesai, galimybės, kitos priežastys). Mes nerekomenduosime vienos konkrečios, juo labiau kad pati geriausia priemonė yra pakankamai individualus klausimas, pats geriausias būdas išsirinkti – išbandyti keletą. Svarbu pažymėti, kad dauguma šių priemonių gamintojų siūlo (reikėtų skaityti produktų aprašymus) juos naudoti bent 20 min. prieš užsiėmimą. Tiesa, yra tokių, kurie geresniam delnų kibimui naudoja plaukų laką. Teoriškai jis galėtų būti efektyvus, tačiau jį panaudojus reikia kas kartą plauti delnus ir valyti stulpą, nes susidaręs purvas tik pablogins situaciją.
Taip pat pagelbėti gali specializuotos magnezijos, skirtos alpinistams, sunkiųjų svorių kilnotojams ar kitų sričių atletams taip pat yra tinkamos ir efektyvios.
Medicininės paskirties antiperspirantai
Jeigu prakaitavimas toks gausus, kad kas rytą reikia keisti patalynę, greičiausiai jau reikėtų kreiptis į specialistus. Gydytojas ar vaistininkas galėtų rekomenduoti medicininės paskirties antiperspirantus, tokius kaip Drictol, Anhydrol, Lanacane, kurie skirti smarkiai prakaituojantiems, dėl sudėtyje esančių metalo druskų. Šie produktai tinkami ne visiems, veikia odą agresyviai, tačiau yra kam padeda. Yra ir chirurginių intervencijų, kai pašalinamos prakaito liaukos iš delnų, padų ar pažastų, liaukų raumens inaktyvinimo botulino injekcijomis procedūros, lazerinės manipuliacijos ir kt., bet kaip ir bet koks įsikišimas į natūralią apytaką, jis negali apsieiti be kompensacijos reiškinių, ateities perspektyvoje, nebūtinai, tačiau yra galimos ligos, todėl vertėtų atsakingai apsvarstyti prieš apsisprendžiant atlikti tokio tipo procedūras.
Papildomos priemonės
Šiandienos realybė yra neįtikėtina ta prasme, kad galima nusipirkti bet ką, pajuokaujant galima sakyti, kad komercija siūlo netgi odos pakaitalą. Tiems, kurie nesusitvarko su prakaituojančiais delnais, yra alternatyva – specialios pirštinės, kurios gerai sukimba su stulpu. Gausiai prakaituojant, viduje jos vis tiek sudrėksta, ima slysti, išsitampo, tačiau tai yra veiksmingas laikinas būdas. Yra net specialios medžiagos tamprės, kurių dėka kojos tarsi prisiklijuoja prie stulpo, o tai ypač efektyvu žiemos laikotarpiu, kai oda išsausėja. Visa tai nėra pats tobuliausias sprendimas, juolab kūnas jaučiasi varžomas, nelaisvas, tačiau tai yra laikina pagalba. Tiesa, yra ir specialūs stulpai, padengti specialia medžiaga, kurios dėka galima atlikti triukus net su drabužiais. Vienas tokių stulpų – kiniškas stulpas. Jeigu norėtumėte jį išbandyti, mielai kviečiame atvykti pas mus į Kauno Pole Dance studiją Vipera.
Žalingi įpročiai
Jei rūkymo ar alkoholio vartojimo daroma žala organizmui neatrodo pakankama priežastis jų atsisakyti, tai galbūt prakaito keliamos problemos bus „ta“ priežastis. Vartodami alkoholį ar kitus stimuliuojančius gėrimus, kuriuose gausu kofeino, patys savanoriškai sukeliame kur kas gausesnį prakaitavimą nei įprasta. Alkoholis spartina širdies ritmą, plečia kraujagysles, taigi didėja kūno temperatūra, į tai reaguoja visa „kūno aušinimo sistema“: poros išsiplečia ir prakaitas liejasi laisvai. Rūkymas – ne geresnis pasirinkimas: kiekvieną kartą į organizmą patekus nikotinui išskiria specifinė cheminė medžiaga (acetilcholinas), dėl kurios taip pat spartėja širdies ritmas, padidėja visa kūno temperatūra ir taip stimuliuojamos prakaito liaukos.
Mityba
Prakaito paskirtis yra vėsinti kūną, tačiau drauge su juo iš organizmo pasišalina ir medžiagų apykaitos produktai (toksiškos medžiagos). Kalbant iš esmės, mityba visiems yra labai svarbi: nuo jos priklauso bendra savijauta, fizinė sveikata, odos būklė, o taip pat ir prakaito išsiskyrimo kiekis, tad reguliuodami mitybą galime pasiekti kur kas geresnių rezultatų.
Pavyzdžiui, perdirbti ir ypač riebūs produktai (tokie kaip saldumynai, cukrus, balta duona, greitas maistas, kiti produktai, kurie prisotinti angliavandenių, netgi ledai!), yra ypač kaloringi, jie turi didesnį terminį poveikį nei įprasta, tokiame maiste mažai skaidulų, jame trūksta fermentų, todėl organizmas turi sunaudoti du kartus daugiau energijos, kad juos perdirbtų. Aštrus maistas, kad ir koks mėgstamas bebūtų, taip pat stimuliuoja papildomą prakaito išsiskyrimą: jame veikia įdomi medžiaga kapsaicinas, kai vien pagalvojus apie aštrų maistą galima jausti kūno temperatūros kilimą. Perdėtas druskos vartojimas sukelia natrio perteklių, kuris šalinamas per šlapimą ir odą. Esant pertekliui, žinoma, galime tikėtis ir gausesnio prakaitavimo. Panašiai gali atsitikti ir vartojant per daug baltymų (ypač raudonos mėsos): esant jų pertekliui išsiskiria karbamidas, kuris stimuliuoja prakaito liaukas. Galima paminėti ir svogūnus bei česnakus, nors jie yra labai naudingi, vis dėlto juose esantis vitaminas B natūraliai šildo organizmą ir todėl prakaitavimas gali suintensyvėti.
Visada galima rinktis alternatyvius produktus. Vienas geriausių tokių pasirinkimų – vanduo. Galbūt skamba ir neįprastai, tačiau norint palaikyti nuoseklią kūno temperatūrą, turime jį vėsinti, tad vanduo – tinkamiausias pasirinkimas. Vaisiuose ir daržovėse gausu vandens, juos lengva virškinti, todėl jų nereikėtų pamiršti. Atskiro dėmesio verti bananai, kuriuose gausu kalio. Kalis, savo ruoštu, yra elektrolitas, tad palaiko nuoseklią drėkinimo sistemą. Dar vienas produktas, kurį galima lengvai įvesti į mitybos racioną – alyvuogių aliejus: jis mažina kūno temperatūros šokinėjimus (taigi ir prakaitavimą), palaiko tolygų kraujo spaudimą, taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Ir, žinoma, avižos (kaip ir kiti grūdiniai produktai), kurie vaizduojami visų laikų mitybos piramidžių pamatuose: tai yra lengvai virškinami produktai, juose yra daug skaidulų, o lengvas virškinimas šiuo atveju nesukelia papildomų dirgiklių. O numylėtą kavą galime drąsiai keisti į žaliąją arbatą, nors joje ir yra kofeino, vis dėlto šis gėrimas palaiko stabilią nervų sistemą, o tai reiškia – mažiau streso.
Taigi taip, iššūkių yra nemažai, tačiau, kaip matyti, ne ką mažiau ir sprendimo būdų. Kad ir kaip banaliai beskambėtume, nebijokime įsivesti į savo rutiną naujų įpročių, kurių dėka galima ugdyti pasitikėjimo jausmą.