Jūs esate čia:

Tikroji Pole dance kilmė. Kur ji?

Stulpas žinomas kaip modernioji meno, sporto ar viliojimo priemonė jau daugiau kaip keli dešimtmečiai ir paskutiniu metu daugiausiai siejama su egzotiškomis pramogomis, tačiau ankstyvoji jo kilmė siekia šimtmečius. Ar kada nors pagalvojote apie šių treniruočių kilmę? Įvairų kultūrų istorijoje Pole dance užėmė vienokią ar kitokią dalį, tačiau nėra jokio išskirtinio taško, kuris konkrečiai apibūdintų jos kilmę.

Egzotiškas šokis Afrikoje viduramžių Europoje

Remiantis kai kuriomis teorijomis, Pole dance šaknys yra tarp įvairių Afrikos genčių šokių. Sakoma, kad kai kuriose Afrikos giminėse būsimoji žmona turėjo šokti ant medinio stulpo, pademonstruoti lytinių santykių aktą savo vyro malonumui.

Kita galima kilmė – tai viduramžių Europa, kurioje šokėjai naudojo medinį stulpą, kad pritrauktų priešingą lytį!

Malahambas – Indijos sporto rūšis

Akivaizdu, kad pirmiau minėti šokiai buvo ritualai skirti paskatinti lytinius santykius arba viliojimui. Tačiau šokiai, apie kuriuos dabar kalbėsime, nebuvo taikomi tokiems atvejams.

Vieni šaltiniai teigia jog, XII amžiuje, Indijoje stulpas buvo naudojamas šokiams. Kiti šaltiniai terminą „Mallakhamb“ aiškina, kaip „imtynininkas ant stulpo“ arba „gimnastika ant stulpo“ ir yra kilęs iš Maharaštros, kaip treniruočių metodas vyrams, norintiems tobulinti savo techniką kaip imtynininkams. Ši treniruotė, naudojama jėgai, vikrumui ir ištvermei gerinti, atliekama ant medinio stulpo, kuris buvo platesnis ties pagrindu, ir siaurėjantis į viršų, su mediniu kamuoliuku, esančiu stulpo viršuje. Neįtikėtinos drąsos reikalaujantys judesiai, įskaitant balansavimą ir salto tapo labai konkurencingi. Visgi, „Mallahambas“ prarado susižavėjimą prieš keletą šimtmečių, tačiau grįžo į populiarumą XIX amžiuje, ir vis dar plačiai praktikuojamas ir šiandieninėje Indijoje.

Kiniškas lipimas ant stulpo

Lipimas ant stulpo yra vienas pagrindinių tradicinių pasirodymų Kinijoje. Šie pasirodymai vykdavo maždaug prieš 1000 metų. Kinijoje šou ant guma padengto stulpo atlikdavo du ar daugiau vyrų sportininkai, apsirengę visą kūną dengiančiais kostiumais ir šiuose pasirodymuose buvo naudojami du 6-ų metrų aukščio stulpai. Būdavo atliekami įvairūs šuoliai nuo vieno ant kito stulpo, triukas po triuko, ir taip demonstruojama kūno jėga bei vikrumas. Lygiai taip pat, kaip ir „Mallakhambas“, lipimas ant tokio stulpo reikalauja milžiniškos jėgos ir puikios pusiausvyros. Kiniškas stulpas perkeltas į šiuolaikinius laikus ir gali būti matomas tokiuose renginiuose kaip „Cirque du Soleil“.

„Maypole” (gegužio stulpas)

Pole dance šokių atsiradimui įtakos turėjo pagoniški ir katalikiški ritualai Vakarų pasaulyje. Labiausiai žinoma – „Maypole“ šventė ir švenčiama ji jau nuo XII amžiaus. Koloną puošė gėlės ir merginos, kurios šoko aplink jį. Tiesą sakant, tai buvo pagonių vaisingumo ritualas (dėl pailgos stulpo formos, simbolizuojančios falą).

„Hoochie Coochie”

Didžiosios depresijos metu JAV (1920 m.) amerikietiški šokiai prasidėjo keliaujančiuose cirkuose, viliojimo choreografijų forma (Hoochie Coochie). Šokėjos šoko prie stulpų, palaikančių cirko sceną. Šie specifiniai gundantys šokiai tapo tokie populiarūs, kad apie 50-tuosius metus jie tapo pagrindiniais šokiais scenose kaip “Burlesque” ir kabaretas. Nuo to laiko šokiai aplink stulpą buvo susieti su viliojimo šokiais ir striptizais.

O, „Mugwumps”…

Tik 1960-aisiais Pole dance šokiai oficialiai prasidėjo striptizo klubuose. Oregone, 1968 m. „Mugwumps“ striptizo klube yra anksčiausiai užregistruotas erotinių šokių būdas, kai „Miss Belle Jangles“ atliko pirmąjį žinomą striptizo pasirodymą naudojant stulpą. Devintajame dešimtmetyje šis pamišimas persikėlė į Kanadą ir tapo nepaprastai populiarus Vankuverio raudonų žibintų kvartale esančiuose naktiniuose klubuose. Šie pasirodymai greitai tapo sensacija, kuriuose moterys atliekančios gundančius Pole dance judesius, apsirengusios viliojančius kostiumus, juda pagal specifinę muziką. Laikui bėgant, šie pasirodymai Amerikoje įgavo daugiau populiarumo visose striptizo klubuose, tačiau daugiau dėmesio buvo skiriama „maivymuisi“ ir mažiau dėmesio skiriama „pasirodymui“.

Dabartiniai laikai

Fawnia Dietrich, anksčiau Fawnia Mondey, 1994 m. įkūrė pirmąją šokio studiją Kanadoje. Tokios studijos pamažu pradėjo plisti visame pasaulyje, daugiausia Amerikoje, Australijoje, Europoje ir Azijoje. Konkursai vyksta visame pasaulyje nuo seksualių iki sportiškų. Pole dance greitai populiarėja ir dabar vertinama kaip konkurencinga treniruočių formą, kurioje keliami iššūkiai kūnui daro ją tik įdomesne. Galiausiai, Pole dance po truputį žengia olimpinių žaidynių link.

Taigi, Pole dance nuo senų laikų buvo įvairių kultūrų dalis. Tik skirtingai vadinamas, arba skirtingai naudojamas. Vienose kultūrose tai buvo vyrų jėgos demonstravimo įrankis, kitose tai buvo viliojimo šokių įrankis, kuriuo naudodavosi moterys. Šiais laikais, stulpas taip gali būti naudojamas tiek sportui, tiek menui, tiek vilionėms visiškai nepriklausomai nuo lyties. Jeigu vis dar nesi išbandęs šių treniruočių kviečiame išmėginti nemokamaiVipera treneriai Tau pažada puikiai praleistą laiką!

Iki susitikimo,

Vipera šeima!